2017, Wiredaholm (Småland)

I ett blåsigt och kallt, men mestadels soligt, Wiredaholms avgjordes 2017 års Alba Cup. Andra dagen blev nedkortad från 36 till 27 hål p.g.a. ett snöfall under natten mellan fredag och lördag. Till söndagens Masters hade vinden avtagit och vi såg historiskt höga resultat i toppen där vinnaren Peter Krickner hade 43 poäng, tätt följd av Johan Åkerlind på 42 och Bengt Hagkund med 41. 

NamnOoMDT1DT2DT3DT4
Peter Krickner3212151
Daniel Sillén2342916
Bengt Haglund2129373
Thomas Brodin20713211
Johan Berggren18013364
Christian Nilsson16648211
Johan Åkerlind1661414152
Sören Helenelund16010994
Anders Nordqvist15612196
Joachim Yngvesson152111446
Stefan Litzén13751279
Bengt Strengbom1295999
Niklas Ferb10556913
Mikael Bohlin86561314
Per Ullgren2815121415
NamnOoM
Peter Krickner321
Daniel Sillén234
Bengt Haglund212
Thomas Brodin207
Johan Berggren180
Johan Åkerlind166
Christian Nilsson166
Sören Helenelund160
Anders Nordqvist156
Joachim Yngvesson152
Stefan Litzén137
Bengt Strengbom129
Niklas Ferb105
Mikael Bohlin86
Per Ullgren28

Deltävlning 1, 2017-04-21, Wiredaholm

PosNamnOOMPB
1Thomas Brodin7938
2Peter Krickner6134
2Daniel Sillén6134
4Christian Nilsson4732
5Niklas Ferb3730
5Mikael Bohlin3730
5Stefan Litzén3730
5Bengt Strengbom3730
9Bengt Haglund2829
10Sören Helenelund2428
11Joachim Yngvesson2027
12Anders Nordqvist1624
13Johan Berggren1223
14Johan Åkerlind820
15Per Ullgren416

Deltävlning 2, 2017-04-22, Wiredaholm, 9-hål

PosNamnOOMPB
1Peter Krickner3719
1Anders Nordqvist3819
3Thomas Brodin2518
3Bengt Haglund2518
3Johan Berggren2518
6Niklas Ferb1915
6Mikael Bohlin1915
8Christian Nilsson1614
9Daniel Sillén1213
9Bengt Strengbom1213
9Sören Helenelund1213
12Stefan Litzén711
12Per Ullgren711
14Joachim Yngvesson310
14Johan Åkerlind310

Deltävlning 3, 2017-04-22, Wiredaholm

PosNamnOOMPB
1Daniel Sillén8139
2Thomas Brodin6337
2Christian Nilsson6337
4Joachim Yngvesson4932
5Peter Krickner4531
6Johan Berggren4129
7Stefan Litzén3528
7Bengt Haglund3528
9Niklas Ferb2227
9Sören Helenelund2227
9Bengt Strengbom2227
9Anders Nordqvist2227
13Mikael Bohlin1226
14Per Ullgren824
15Johan Åkerlind420

Deltävlning 4, 2017-04-23, Wiredaholm

PosNamnOOMPB
1Peter Krickner17843
2Johan Åkerlind15142
3Bengt Haglund12441
4Sören Helenelund10234
4Johan Berggren10234
6Joachim Yngvesson8033
6Daniel Sillén8033
6Anders Nordqvist8033
9Bengt Strengbom5831
9Stefan Litzén5831
11Christian Nilsson4030
11Thomas Brodin4030
13Niklas Ferb2728
14Mikael Bohlin1827
15Per Ullgren910