2016, PGA Sweden National (Skåne)

Efter att PGA Sweden National stått som värd för Nordea Masters 2014 och 2015 kände de sej äntligen redo att anta den stora utmaningen att hålla Alba Cup - JAG KAN GOLFTOUR 2016! Måste varit stort för dem att få så fint besök! Nästan lika stort som det var för Daniel Sillén att äntligen få vinna bucklan!

NamnOoMDT1DT2DT3DT4
Daniel Sillén2632761
Bengt Haglund2554143
Christian Nilsson2328282
Sören Helenelund1925714
Johan Berggren1891538
Bengt Strengbom17110424
Peter Krickner1662694
Thomas Brodin1396377
Stefan Litzén929948
Niklas Ferb5161010 
Per Ullgren4011111110
NamnOoM
Daniel Sillén263
Bengt Haglund255
Christian Nilsson232
Sören Helenelund192
Johan Berggren189
Bengt Strengbom171
Peter Krickner166
Thomas Brodin139
Stefan Litzén92
Niklas Ferb51
Per Ullgren40

Deltävlning 1, 2016-04-15, PGA Sweden National, Lakes Course

PosNamnOOMPB
1Johan Berggren8436
2Daniel Sillén5935
2Peter Krickner5935
4Bengt Haglund3834
5Sören Helenelund3432
6Thomas Brodin2731
6Niklas Ferb2731
8Christian Nilsson2129
9Stefan Litzén1728
10Bengt Strengbom1322
11Per Ullgren820

Deltävlning 2, 2016-04-16, PGA Sweden National, Links Course

PosNamnOOMPB
1Bengt Haglund8538
2Christian Nilsson6837
3Thomas Brodin5135
4Bengt Strengbom3834
5Johan Berggren3431
6Peter Krickner3030
7Daniel Sillén2329
7Sören Helenelund2329
9Stefan Litzén1728
10Niklas Ferb1326
11Per Ullgren921

Deltävlning 3, 2016-04-16, PGA Sweden National, Lakes Course

PosNamnOOMPB
1Sören Helenelund7336
2Bengt Strengbom5833
3Johan Berggren4430
4Bengt Haglund3129
4Stefan Litzén3129
6Daniel Sillén2527
7Thomas Brodin2224
8Christian Nilsson1823
9Peter Krickner1522
10Niklas Ferb1119
11Per Ullgren716

Deltävlning 4, 2016-04-17, PGA Sweden National, Links Course

PosNamnOOMPB
1Daniel Sillén15642
2Christian Nilsson12535
3Bengt Haglund10130
4Bengt Strengbom6229
4Sören Helenelund6229
4Peter Krickner6229
7Thomas Brodin3926
8Johan Berggren2724
8Stefan Litzén2724
10Per Ullgren1613