2014, Barsebäck (Skåne)

2014 års Alba Cup - JAG KAN GOLFTOUR avgjordes  Barsebäck Golf & Country Club i strålande väder. Inför sista dagen var det rekord jämt och samtilga i ledarbollen hade avgörandet i egna händer. Ändå var det en från runner-up bollen som till slut stod som segrare. Grattis till första segern Niklas Ferb!

NamnOoMDT1DT2DT3DT4
Niklas Ferb24621071
Anders Nordqvist20710722
Stefan Litzén1993275
Thomas Brodin19211016
Sören Helenelund1929723
Ulf Lörstad1645716
Daniel Sillén15635210
Mikael Bohlin15381710
Johan Berggren128101374
Johan Åkerlind127142136
Bengt Strengbom12052714
Christian Nilsson119135136
Annica Lörstad855131310
Bengt Haglund711410710
Per Ullgren661013115
NamnOoM
Niklas Ferb246
Anders Nordqvist207
Stefan Litzén199
Sören Helenelund192
Thomas Brodin192
Ulf Lörstad164
Daniel Sillén156
Mikael Bohlin153
Johan Berggren128
Johan Åkerlind127
Bengt Strengbom120
Christian Nilsson119
Annica Lörstad85
Bengt Haglund71
Per Ullgren66

Deltävlning 1, 2014-04-25, Barsebäck - Donald Steel

PosNamnOOMPB
1Thomas Brodin7836
2Niklas Ferb6634
3Daniel Sillén5132
3Stefan Litzén5132
5Ulf Lörstad3929
5Annica Lörstad3929
5Bengt Strengbom3929
8Mikael Bohlin3128
9Sören Helenelund2727
10Johan Berggren1926
10Anders Nordqvist1926
10Per Ullgren1926
13Christian Nilsson1223
14Johan Åkerlind622
14Bengt Haglund622

Deltävlning 2, 2014-04-26, Barsebäck - Donald Steel

PosNamnOOMPB
1Mikael Bohlin7633
2Bengt Strengbom5430
2Johan Åkerlind5430
2Stefan Litzén5430
5Christian Nilsson4028
5Daniel Sillén4028
7Ulf Lörstad3027
7Anders Nordqvist3027
7Sören Helenelund3027
10Niklas Ferb1926
10Thomas Brodin1926
10Bengt Haglund1926
13Johan Berggren824
13Per Ullgren824
13Annica Lörstad824

Deltävlning 3, 2014-04-26, Barsebäck - Donald Steel, Scramble

PosLagOOMPB
1Ulf Lörstad / Per Ullgren / Thomas Brodin4141
2Anders Nordquist / Sören Helenelund / Daniel Sillén4141
7Bengt Haglund / Johan Berggren / Stefan Litzén3737
7Mikael Bohlin / Niklas Ferb / Bengt Strengbom3737
13Johan Åkerlind / Christian Nilsson / Annica Lörstad3636

Deltävlning 4, 2014-04-27, Barsebäck - Masters Course

PosNamnOOMPB
1Niklas Ferb14934
2Anders Nordqvist12732
3Sören Helenelund10431
4Johan Berggren8930
5Stefan Litzén8228
6Ulf Lörstad6327
6Christian Nilsson6327
6Thomas Brodin6327
6Johan Åkerlind6327
10Bengt Haglund3426
10Annica Lörstad3426
10Daniel Sillén3426
10Mikael Bohlin3426
14Bengt Strengbom1522
15Per Ullgren713