2013, Elisefarm (Skåne)

Alba Cup - JAG KAN GOLFTOUR 2013 avgjordes på Elisefarm i Skåne. Det var en lång bana som mätte 6011 meter från gul tee. När vi spelade, i slutet av april, hade inte ruffen väx till sej vilket gjorde att resultaten nog blev bättre än de annars skulle ha varit. Bra boende, ypperlig mat och en trevlig golfbana gjorde att detta var det kanske bästa Alba Cup arrangemanget hittills.

Vann gjorde Stefan Litzén, som visade att trägen vinner. 16:e gången gillt!

Mästaren från 2012 lämnar över pokalen till 2013 års mästare.

NamnOoMDT1DT2DT3DT4
Stefan Litzén3007241
Christian Nilsson2722713
Thomas Brodin2361475
Bengt Haglund22971052
Johan Åkerlind2266373
Daniel Sillén2124428
Anders Nordqvist2123456
Johan Berggren19712138
Sören Helenelund1675897
Bengt Strengbom1161111108
Niklas Ferb971081411
Joachim Yngvesson779131312
Per Ullgren6112121114
Jukka Mäki-Turja6014141112
NamnOoM
Stefan Litzén300
Christian Nilsson272
Thomas Brodin236
Bengt Haglund229
Johan Åkerlind226
Daniel Sillén212
Anders Nordqvist212
Johan Berggren197
Sören Helenelund167
Bengt Strengbom116
Niklas Ferb97
Joachim Yngvesson77
Per Ullgren61
Jukka Mäki-Turja60

Deltävlning 1, 2013-04-26, Elisefarm Golf Club

PosNamnOOMPB
1Thomas Brodin7536
2Christian Nilsson6333
3Anders Nordqvist5232
4Daniel Sillén4531
5Sören Helenelund4130
6Johan Åkerlind3729
7Stefan Litzén3228
7Bengt Haglund3228
9Joachim Yngvesson2625
10Niklas Ferb2224
11Bengt Strengbom1923
12Johan Berggren1320
12Per Ullgren1320
14Jukka Mäki-Turja717

Deltävlning 2, 2013-04-27, Elisefarm Golf Club

PosNamnOOMPB
1Johan Berggren7536
2Stefan Litzén6435
3Johan Åkerlind5332
4Daniel Sillén4131
4Thomas Brodin4131
4Anders Nordqvist4131
7Christian Nilsson3429
8Niklas Ferb2828
8Sören Helenelund2828
10Bengt Haglund2326
11Bengt Strengbom1925
12Per Ullgren1517
13Joachim Yngvesson1115
14Jukka Mäki-Turja814

Deltävlning 3, 2013-04-27, Elisefarm Golf Club

PosNamnOOMPB
1Christian Nilsson7237
2Daniel Sillén7137
3Johan Berggren5433
4Stefan Litzén4632
5Anders Nordqvist4030
5Bengt Haglund4030
7Johan Åkerlind3329
7Thomas Brodin3329
9Sören Helenelund2726
10Bengt Strengbom2325
11Per Ullgren1723
11Jukka Mäki-Turja1723
13Joachim Yngvesson1221
14Niklas Ferb813

Deltävlning 4, 2013-04-28, Elisefarm Golf Club

PosNamnOOMPB
1Stefan Litzen15837
2Bengt Haglund13435
3Christian Nilsson10334
3Johan Åkerlind10334
5Thomas Brodin8732
6Anders Nordqvist7930
7Sören Helenelund7128
8Daniel Sillén5527
8Johan Berggren5527
8Bengt Strengbom5527
11Niklas Ferb3925
12Jukka Mäki-Turja2823
12Joachim Yngvesson2823
14Per Ullgren1616