2012, Landskrona (Skåne)

2012 avgjordes Alba Cup - JAG KAN GOLF TOUR för första gången i Skåne, närmare bestämt i Landskrona. Dag ett spelades dock på Vasatorp.

Anmärkningsvärt detta år var att Christian Nilsson hade glömt pokalen hemma, så Anders Nordqvist fick pokalen först flera veckor senare.

Överlämningen av Cupen utfördes på Hills GK den sista maj. 

NamnOoMDT1DT2DT3DT4
Anders Nordqvist2697721
Peter Krickner2224338
Johan Berggren2168157
Johan Åkerlind21624143
Stefan Litzen190521010
Helena Karlsson184214123
Thomas Brodin183159122
Bengt Haglund17585113
Daniel Sillén164112413
Christian Nilsson15681655
Joachim Yngvesson14659711
Ulf Lörstad139145118
Sören Helenelund131167145
Jonas Ahlgren871111914
Annica Lörstad801112716
Niklas Ferb6513141711
Per Ullgren817161617
NamnOoM
Anders Nordqvist269
Peter Krickner222
Johan Åkerlind216
Johan Berggren216
Stefan Litzen190
Helena Karlsson184
Thomas Brodin183
Bengt Haglund175
Daniel Sillén164
Christian Nilsson156
Joachim Yngvesson146
Ulf Lörstad139
Sören Helenelund131
Jonas Ahlgren87
Annica Lörstad80
Niklas Ferb65
Per Ullgren8

Deltävlning 1, 2012-04-27, Vasatorp TC

PosNamnOOMPB
1Daniel Sillén7334
2Helena Karlsson5831
2Johan Åkerlind5831
4Peter Krickner4730
5Joachim Yngvesson4228
5Stefan Litzen4228
7Anders Nordqvist3627
8Christian Nilsson2926
8Bengt Haglund2926
8Johan Berggren2926
11Annica Lörstad2025
11Jonas Ahlgren2025
13Niklas Ferb1524
14Ulf Lörstad1123
15Thomas Brodin722
16Sören Helenelund421
17Per Ullgren119

Deltävlning 2, 2012-04-28, Landskrona - Hildersborg

PosNamnOOMPB
1Johan Berggren7334
2Stefan Litzen7234
3Peter Krickner5833
4Johan Åkerlind5032
5Ulf Lörstad4531
5Bengt Haglund4531
7Anders Nordqvist3730
7Sören Helenelund3730
9Joachim Yngvesson2928
9Thomas Brodin2928
11Jonas Ahlgren2326
12Annica Lörstad1725
12Daniel Sillén1725
14Helena Karlsson1023
14Niklas Ferb1023
16Per Ullgren221
16Christian Nilsson221

Deltävlning 3, 2012-04-28, Landskrona - Erikstorp

PosNamnOOMPB
1Bengt Haglund7637
2Anders Nordqvist6534
3Peter Krickner5733
4Daniel Sillén4931
5Johan Berggren4430
5Christian Nilsson4430
7Annica Lörstad3629
7Joachim Yngvesson3629
9Jonas Ahlgren3028
10Stefan Litzen2727
11Ulf Lörstad2326
12Thomas Brodin1725
12Helena Karlsson1725
14Sören Helenelund924
14Johan Åkerlind924
16Per Ullgren417
17Niklas Ferb116

Deltävlning 4, 2012-04-29, Landskrona - Hildersborg

PosNamnOOMPB
1Anders Nordqvist13131
2Thomas Brodin13031
3Johan Åkerlind9930
3Helena Karlsson9930
5Christian Nilsson8129
5Sören Helenelund8129
7Johan Berggren7028
8Ulf Lörstad6027
8Peter Krickner6027
10Stefan Litzen4926
11Niklas Ferb3923
11Joachim Yngvesson3923
13Bengt Haglund2522
13Daniel Sillén2522
14Jonas Ahlgren1420
16Annica Lörstad717
17Per Ullgren116