2008, Fanö (Danmark)

2008 var det åter dags att avgöra Alba Cup - JAG KAN GOLF TOUR i Danmark. Denna gång var Fanö, som enligt vissa uppgifter är skandinaviens äldsta golfbana, huvudsaklig spelplats. 

Vann detta år gjorde Mikael Bolin som i sitt tacktal hävdade att det berodde på att han vr mest sugen och kände störst glädje av att få spela golf. Kanske var det så, kanske berodde det på att han spelade bäst?!?

I övrigt minns vi bröderna Silléns kädsel från detta år

Bröderna Silléns klädsel dag ett.

Bröderna Silléns klädsel dag två.

Bröderna Silléns klädsel dag tre.

Bröderna Silléns klädsel dag fyra.

 

NamnOoMDT1DT2DT3DT4DT5DT6
Mikael Bohlin379221121
Johan Åkerlind275461413
Stefan Litzén249782822
Anders Nordqvist2211514615
Johan Berggren2055115523
Bengt Haglund19525211110
Bengt Strengbom195992318
Christian Grenfeldt188924926
Jan Törmänen1825921126
Sören Helenelund182862629
Jukka Mäki-Turja136141152210
Daniel Sillén13594510210
Per Ullgren117113413215
Daniel Niklasson112913113113
Jakob Sillén81915213213
NamnOoM
Mikael Bohlin379
Johan Åkerlind275
Stefan Litzén249
Anders Nordqvist221
Johan Berggren205
Bengt Haglund195
Bengt Strengbom195
Christian Grenfeldt188
Jan Törmänen182
Sören Helenelund182
Jukka Mäki-Turja136
Daniel Sillén135
Per Ullgren117
Daniel Niklasson112
Jakob Sillén81

Deltävlning 1, 2008-04-24, Esbjerg GK

PosNamnOOMPB
1Per Ullgren7434
2Bengt Haglund5733
2Mikael Bohlin5733
4Johan Åkerlind4429
5Jan Törmänen3928
5Johan Berggren3928
7Stefan Litzén3326
8Sören Helenelund3025
9Jakob Sillén1824
9Daniel Sillén1824
9Daniel Niklasson1824
9Christian Grenfeldt1824
9Bengt Strengbom1824
14Jukka Mäki-Turja722
15Anders Nordqvist421

Deltävlning 2, 2008-04-25, Fanø GK

PosNamnOOMPB
1Anders Nordqvist7234
2Mikael Bohlin5631
2Christian Grenfeldt5631
4Daniel Sillén4330
5Bengt Haglund4028
6Johan Åkerlind3426
6Sören Helenelund3426
8Stefan Litzén2925
9Bengt Strengbom2324
9Jan Törmänen2324
11Johan Berggren1623
11Jukka Mäki-Turja1623
13Daniel Niklasson922
13Per Ullgren922
15Jakob Sillén421

Deltävlning 3, 2008-04-25, Fanø GK, Scramble

PosLagOOMPB
1Mikael Bohlin / Johan Åkerlind / Daniel Niklasson3642
2Jan Törmänen / Stefan Litzén / Bengt Strengbom2240
2Bengt Haglund / Sören Helenelund / Jakob Sillén2240
4Anders Nordqvist / Per Ullgren / Christian Grenfeldt739
5Johan Berggren / Jukka Mäki-Turja / Daniel Sillén433

Deltävlning 4, 2008-04-26, Fanø GK

PosNamnOOMPB
1Mikael Bohlin7235
2Jukka Mäki-Turja6133
3Bengt Strengbom5032
4Johan Åkerlind4329
5Johan Berggren4028
6Anders Nordqvist3427
6Sören Helenelund3427
8Stefan Litzén2926
9Christian Grenfeldt2525
10Daniel Sillén2224
11Bengt Haglund1623
11Jan Törmänen1623
13Jakob Sillén719
13Daniel Niklasson719
13Per Ullgren719

Deltävlning 5, 2008-04-26, Fanø GK, Scramble

PosLagOOMPB
1Bengt Haglund / Anders Nordqvist / Johan Åkerlind / Bengt Strengbom / Daniel Niklasson2447
2Mikael Bohlin / Jukka Mäki-Turja / Per Ullgren / Daniel Sillén / Christian Grenfeldt1241
2Jan Törmänen / Johan Berggren / Sören Helenelund / Stefan Litzén / Jakob Sillén1241

Deltävlning 6, 2008-04-27, Breinholtgård GK

PosNamnOOMPB
1Mikael Bohlin14634
2Stefan Litzén12432
3Johan Åkerlind9431
3Johan Berggren9431
5Anders Nordqvist8030
6Jan Törmänen7027
6Christian Grenfeldt7027
8Bengt Strengbom5826
9Sören Helenelund5024
10Daniel Sillén3623
10Jukka Mäki-Turja3623
10Bengt Haglund3623
13Jakob Sillén1821
13Daniel Niklasson1821
15Per Ullgren820