2007, Algarve (Portugal)

2007 bröt Anders Lindblad mot "Lex Haglund" och anordnade Alba Cup - JAG KAN GOLF TOUR utomlands, trots att han inte vunnit två gånger. Förklaringen är kanske att även Sverige och Danmark är utomlands för Anders ?!?.

Vi flög till Lissbon för att därifrån i ilfart ta oss ner till Algarve kusten i ilfart (eller snabbare). Under ett par minst sagt stressiga dagar spelade vi ett helt gäng banor under vistelsen på Algarvekusten:

  • Vilamoura Pinhal
  • Vilamoura Millenium
  • Vale da Pinta
  • Salgados
  • Quinta do Lago (South)

Detta år vann Albapappan själv, Joachim Yngvesson, cupen efter bra golf, bl.a. gjordes han en eagle på det 480 meter långa 6:e hålet på Solgados. Efter en spoon och järn-6 sänkte han en järn femma från ca 150 meter. De letade dock länge efter bollen innan di till slut hittade den i hål!. En grym prestation på ett smalt hål i motvinden.

NamnOoMDT1DT2DT3DT4DT5DT6DT7
Joachim Yngvesson3253251214
Sören Helenelund3034414114
Johan Åkerlind27710171622
Jan Törmänen27641054321
Anders Nordqvist2662725414
Anders Lindblad2374482622
Daniel Sillén233133 428
Bengt Haglund1558833828
Christian Grenfeldt138748210210
Stefan Litzén1201091031027
Jakob Sillén878101159211
NamnOoM
Joachim Yngvesson325
Sören Helenelund303
Johan Åkerlind277
Jan Törmänen276
Anders Nordqvist266
Anders Lindblad237
Daniel Sillén233
Bengt Haglund155
Christian Grenfeldt138
Stefan Litzén120
Jakob Sillén87

Deltävlning 1, 2007-04-28, Vilamoura Pinhal

PosNamnOOMPB
1Daniel Sillén6929
2Anders Nordqvist5528
3Joachim Yngvesson4227
4Anders Lindblad2826
4Jan Törmänen2826
4Sören Helenelund2826
7Christian Grenfeldt2124
8Bengt Haglund1623
8Jakob Sillén1623
10Johan Åkerlind921
10Stefan Litzén921

Deltävlning 2, 2007-04-28, Vilamoura Millenium

PosNamnOOMPB
1Johan Åkerlind7234
2Joachim Yngvesson5833
3Daniel Sillén4329
4Anders Lindblad2926
4Sören Helenelund2926
4Christian Grenfeldt2926
7Anders Nordqvist2225
8Bengt Haglund1823
9Stefan Litzén1422
10Jan Törmänen921
10Jakob Sillén921

Deltävlning 3, 2007-04-29, Vale da Pinta

PosNamnOOMPB
1Sören Helenelund7030
2Anders Nordqvist5629
3Bengt Haglund3727
3Daniel Sillén3727
5Joachim Yngvesson2626
5Jan Törmänen2626
7Johan Åkerlind2125
8Anders Lindblad1624
8Christian Grenfeldt1624
10Stefan Litzén1122
11Jakob Sillén719

Deltävlning 4, 2007-04-29, Vale da Pinta, Scramble

PosLagOOMPB
1Joachim Yngvesson / Johan Åkerlind3336
2Anders Lindblad / Christian Grenfeldt2234
3Bengt Haglund / Stefan Litzén1433
4Jan Törmänen / Sören Helenelund929
5Anders Nordqvist / Jakob Sillén522

Deltävlning 5, 2007-04-30, Salgados

PosNamnOOMPB
1Sören Helenelund7333
2Joachim Yngvesson7233
3Jan Törmänen4832
4Anders Nordqvist3429
4Daniel Sillén3429
6Johan Åkerlind2628
6Anders Lindblad2628
8Bengt Haglund2027
9Jakob Sillén1626
10Christian Grenfeldt1025
10Stefan Litzén1025

Deltävlning 6, 2007-04-30, Salgados, Scramble

PosLagOOMPB
1Anders Nordqvist / Joachim Yngvesson / Sören Helenelund4044
2Jan Törmänen / Johan Åkerlind / Daniel Sillén / Jakob Sillén2042
2Bengt Haglund / Anders Lindblad / Stefan Litzén / Christian Grenfeldt2042

Deltävlning 7, 2007-05-01, Quinta do Lago (South)

PosNamnOOMPB
1Jan Törmänen13630
2Anders Lindblad9629
2Johan Åkerlind9629
4Joachim Yngvesson5426
4Sören Helenelund5426
4Anders Nordqvist5426
7Stefan Litzén4225
8Daniel Sillén3024
8Bengt Haglund3024
10Christian Grenfeldt2018
11Jakob Sillén1414