2006, Grönhögen (Öland)

2006 var året då Alba Cup - JAG KAN GOLF TOUR för första gången spelades i Sverige, på Öland. Daniel Sillén annordnade då, fru Charlotte vunnit året innan. 

Anders Lindblad var ganska överlägsen vinnare detta år, även om det "tightade" till sej när både Daniel Sillén och Sören Helenelund kom före honom sista dagen.

NamnOoMDT1DT2DT3DT4DT5DT6
Anders Lindblad331123113
Daniel Sillén307413431
Sören Helenelund305641312
Bengt Strengbom2145111724
Bengt Haglund2073712310
Johan Berggren197843427
Jukka Mäki-Turja18010621027
Helena Karlsson17322 9 10
Charlotte Larsson1646838 6
Peter Wallqvist144 8214 4
Stefan Litzén1351210212112
Johan Wallqvist103 1536 7
Johan Åkerlind921111110 13
Per Ullgren79914213315
Martina Lindblad371311 15 14
NamnOoM
Anders Lindblad331
Daniel Sillén307
Sören Helenelund305
Bengt Strengbom214
Bengt Haglund207
Johan Berggren197
Jukka Mäki-Turja180
Helena Karlsson173
Charlotte Larsson164
Peter Wallqvist144
Stefan Litzén135
Johan Wallqvist103
Johan Åkerlind92
Per Ullgren79
Martina Lindblad37

Deltävlning 1, 2006-04-28, Saxnäs Golf Klubb

PosNamnOOMPB
1Anders Lindblad5136
2Helena Karlsson4434
3Bengt Haglund4032
4Daniel Sillén3729
5Bengt Strengbom3328
6Sören Helenelund2726
6Charlotte Larsson2726
8Johan Berggren2224
9Per Ullgren1823
10Jukka Mäki-Turja1520
11Johan Åkerlind1118
12Stefan Litzén713
13Martina Lindblad412

Deltävlning 2, 2006-04-29, Grönhögen Links

PosNamnOOMPB
1Daniel Sillén6737
2Anders Lindblad6637
2Helena Karlsson6637
4Sören Helenelund4531
4Johan Berggren4531
6Jukka Mäki-Turja3929
7Bengt Haglund3528
8Charlotte Larsson2927
8Peter Wallqvist2927
10Stefan Litzén2326
11Martina Lindblad1623
11Johan Åkerlind1623
11Bengt Strengbom1623
14Per Ullgren822
15Johan Wallqvist421

Deltävlning 3, 2006-04-29, Grönhögen Links, Scramble

PosLagOOMPB
1Bengt Haglund / Sören Helenelund / Johan Åkerlind / Bengt Strengbom2541
2Jukka Mäki-Turja / Peter Wallqvist / Per Ullgren / Stefan Litzén2441
3Johan Berggren / Anders Lindblad / Joahn Wallqvist / Daniel Sillén / Charlotte Larsson837

Deltävlning 4, 2006-04-30, Grönhögen Links

PosNamnOOMPB
1Anders Lindblad6637
2Bengt Haglund5630
3Sören Helenelund4629
4Daniel Sillén3827
4Johan Berggren3827
6Johan Wallqvist3326
7Bengt Strengbom3025
8Charlotte Larsson2624
9Helena Karlsson2323
10Johan Åkerlind1822
10Jukka Mäki-Turja1822
12Stefan Litzén1321
13Per Ullgren1020
14Peter Wallqvist718
15Martina Lindblad36

Deltävlning 5, 2006-04-30, Grönhögen Links, Scramble

PosLagOOMPB
1Anders Lindblad / Sören Helenelund / Stefan Litzén3843
2Jukka Mäki-Turja / Johan Berggren / Bengt Strengbom2640
3Bengt Haglund / Per Ullgren / Daniel Sillén1139

Deltävlning 6, 2006-05-01, Grönhögen Links

PosNamnOOMPB
1Daniel Sillén14637
2Sören Helenelund12433
3Anders Lindblad10232
4Bengt Strengbom8430
4Peter Wallqvist8430
6Charlotte Larsson7429
7Jukka Mäki-Turja5828
7Johan Berggren5828
7Johan Wallqvist5828
10Bengt Haglund4026
10Helena Karlsson4026
12Stefan Litzén3024
13Johan Åkerlind2223
14Martina Lindblad1412
15Per Ullgren810