2005, Castelgandolfo, Rom (Italien)

Enlig "Lex Haglund", som sa att när man vunnit Alba Cup - JAG KAN GOLF TOUR för andra  gången så får man anordna Alba Cupå utomlands (Danmark är ju inte riktigt att räkna som utomlands i Alba Cup sammanhang), anordnades Alba Cup - JAG KAN GOLF TOUR i Italien.

Huvudsaklig spelplats var Castelgandolfo, en såphal upplevelse, i en gammal krater. I övrigt han vi med en dag på Parco di Roma och en snabbtur in till City. Vinnare detta år blev Charlotte Larsson (numera Sillén).

NamnOoMDT1DT2DT3DT4DT5DT6
Charlotte Larsson231432531
Sören Helenelund218382312
Johan Åkerlind193691133
Anders Lindblad182131834
Jakob Sillén165833225
Daniel Sillén1642125311
Helena Karlsson139 21928
Bengt Strengbom1305113316
Stefan Litzén1301033716
Johan Wallqvist987731028
Per Ullgren8099211210
NamnOoM
Charlotte Larsson231
Sören Helenelund218
Johan Åkerlind193
Anders Lindblad182
Jakob Sillén165
Daniel Sillén164
Helena Karlsson139
Bengt Strengbom130
Stefan Litzén130
Johan Wallqvist98
Per Ullgren80

Deltävlning 1, 2005-03-23, Country Club Castelgandolfo

PosNamnOOMPB
1Anders Lindblad4628
2Daniel Sillén3427
3Sören Helenelund2626
4Charlotte Larsson2321
5Bengt Strengbom2020
6Johan Åkerlind1719
7Johan Wallqvist1418
8Jakob Sillén1114
9Per Ullgren913
10Stefan Litzén611

Deltävlning 2, 2005-03-24, Parco Di Roma

PosNamnOOMPB
1Daniel Sillén7331
2Helena Karlsson5930
3Anders Lindblad3328
3Stefan Litzén3328
3Jakob Sillén3328
3Charlotte Larsson3328
7Johan Wallqvist2225
8Sören Helenelund1824
9Johan Åkerlind1323
9Per Ullgren1323
11Bengt Strengbom722

Deltävlning 3, 2005-03-24, Parco Di Roma, Scramble 16-hĺl

PosLagOOMPB
1Anders Lindblad / Johan Åkerlind / Helena Karlsson2235
2Sören Helenelund / Per Ullgren / Daniel Sillén / Charlotte Larsson1632
3Johan Wallqvist / Stefan Litzén / Bengt Strengbom / Jakob Sillén729

Deltävlning 4, 2005-03-25, Country Club Castelgandolfo

PosNamnOOMPB
1Johan Åkerlind5427
2Jakob Sillén4323
3Sören Helenelund2822
3Bengt Strengbom2822
5Daniel Sillén2020
5Charlotte Larsson2020
7Stefan Litzén1619
8Anders Lindblad1418
9Helena Karlsson1117
10Johan Wallqvist815
11Per Ullgren511

Deltävlning 5, 2005-03-25, Country Club Castelgandolfo, Scramble

PosLagOOMPB
1Sören Helenelund / Stefan Litzén / Bengt Strengbom2437
2Per Ullgen / Johan Wallqvist / Helena Karlsson / Jakob Sillén1736
3Anders Lindblad / Johan Åkerlind / Daniel Sillén / Charlotte Larsson730

Deltävlning 6, 2005-03-26, Country Club Castelgandolfo

PosNamnOOMPB
1Charlotte Larsson13231
2Sören Helenelund10630
3Johan Åkerlind8028
4Anders Lindblad6025
5Jakob Sillén5424
6Bengt Strengbom4423
6Stefan Litzén4423
8Helena Karlsson3022
8Johan Wallqvist3022
10Per Ullgren2018
11Daniel Sillén1417