2004, Hjaerbeck (Danmark)

Liksom 2003 spelades AlbaCup - JAG KAN GOLF TOUR 2004 på Hjaerbeck. Nya banor detta år var AAlborg och Saeby som båda två var ganske fina.

Det beståeende minnet från detta år är Bengt Haglunds kommentar till Sören Helenelund:

-"Nu får de se hur det är att ha 27 poäng när alla j-vlar har 28"

Känns som om Bengt var bitter efter att året innan tappat titeln. Nu räckte dock 27 poäng för att Sören ändå skulle ta hem titeln.

 

NamnOoMDT1DT2DT3DT4DT5DT6
Sören Helenelund303211128
Bengt Haglund290551222
Johan Berggren279732921
Johan Åkerlind253372313
Jakob Sillén19810711113
Charlotte Larsson191924525
Jukka Mäki-Turja1861537111
Per Ullgren168892625
Joachim Yngvesson16141041015
Stefan Litzén1431143728
Daniel Sillén13351243210
Peter Tanskanen691211312212
NamnOoM
Sören Helenelund303
Bengt Haglund290
Johan Berggren279
Johan Åkerlind253
Jakob Sillén198
Charlotte Larsson191
Jukka Mäki-Turja186
Per Ullgren168
Joachim Yngvesson161
Stefan Litzén143
Daniel Sillén133
Peter Tanskanen69

Deltävlning 1, 2004-04-08, Aalborg Golfklub

PosNamnOOMPB
1Jukka Mäki-Turja6530
2Sören Helenelund6430
3Johan Åkerlind4629
4Joachim Yngvesson3528
5Daniel Sillén3027
5Bengt Haglund3027
7Johan Berggren2526
8Per Ullgren2124
9Charlotte Larsson1823
10Jakob Sillén1422
11Stefan Litzén1120
12Peter Tanskanen719

Deltävlning 2, 2004-04-09, Hjærbeck Fjord

PosNamnOOMPB
1Sören Helenelund7233
2Charlotte Larsson5731
3Johan Berggren4629
4Stefan Litzén3628
5Jukka Mäki-Turja3027
5Bengt Haglund3027
7Jakob Sillén2326
7Johan Åkerlind2326
9Per Ullgren1825
10Joachim Yngvesson1421
11Peter Tanskanen1119
12Daniel Sillén717

Deltävlning 3, 2004-04-09, Hjærbeck Fjord, Bästboll

PosLagOOMPB
1Bengt Haglund / Sören Helenelund / Jakob Sillén3439
2Johan Berggren / Per Ullgren / Johan Åkerlind2437
3Jukka Mäki-Turja / Stefan Litzén / Peter Tanskanen1436
4Joachim Yngvesson / Daniel Sillén / Charlotte Larsson734

Deltävlning 4, 2004-04-10, Hjærbeck Fjord

PosNamnOOMPB
1Sören Helenelund7637
2Bengt Haglund6136
3Daniel Sillén4432
3Johan Åkerlind4432
5Charlotte Larsson3430
6Per Ullgren3027
7Stefan Litzén2525
7Jukka Mäki-Turja2525
9Johan Berggren1924
10Joachim Yngvesson1523
11Jakob Sillén1121
12Peter Tanskanen817

Deltävlning 5, 2004-04-10, Hjærbeck Fjord, Scramble

PosLagOOMPB
1Joachim Yngvesson / Jukka Mäki-Turja / Johan Åkerlind / Jakob Sillén3044
2Bengt Haglund / Per Ullgren / Stefan Litzén / Charlotte Larsson1542
2Johan Berggren / Sören Helenelund / Daniel Sillén / Peter Tanskanen1542

Deltävlning 6, 2004-04-11, Sæby Golfklub

PosNamnOOMPB
1Johan Berggren15037
2Bengt Haglund12033
3Johan Åkerlind8630
3Jakob Sillén8630
5Joachim Yngvesson6028
5Charlotte Larsson6028
5Per Ullgren6028
8Stefan Litzén4227
8Sören Helenelund4227
10Daniel Sillén3024
11Jukka Mäki-Turja2217
12Peter Tanskanen1414